Jak vytvořit torrent a snadno přenášet velká data

30 Led

Peer-to-peer přenos je zcela určitě nejefektivnější metoda přenosu dat po síti. Ze standardní “rovnice” stahování vyřazuje potřebu mít data uložená na jednom místě, nestahujete totiž ze žádného hostitelského serveru, nýbrž od všech ostatních uživatelů, kteří aktuálně poskytují daný soubor ke stažení, respektive tedy uploadují/seedují. To výrazně přispívá k rychlosti přenosu, jelikož zátěž takového procesu není vytvářena na jeden server, ale je rozložena mezi všechny účastníky.

V případě, že chceme přesunout velký soubor, či adresář mezi dvěma počítači je tato metoda také nejrychlejší (ze síťových možností) a určitě nejsnadnější na provedení (např. narozdíl od instalace FTP serveru).

Jediné co defakto potřebujeme je torrentový klient. Nejlepší volba je zcela určitě qBittorrent (oficiální stránky zde), narozdíl od nové verze μTorrentu Vás neotravuje žádnými reklamami a také je opensource, můžete si tedy být jistí, že se jedná o zcela bezpečný software.

Po stažení qBittorrentu klienta otevřeme a v horní části klikneme na Tools (nástroje), zde vybereme Torrent creator (nebo použijeme zkratku CTRL+N), následně vybereme soubor, či adresář pro který chceme vytvořit torrent. Velikost části necháme na možnosti Auto a klikneme na Výpočet počtu částí. Dále chceme mít zaškrtnutné pouze možnosti Začít seedovat ihned a Optimalizovat řazení souborů. Poslední co je třeba vyplnit je URL trackeru. URL veřejných trackerů můžeme najít snadno na internetu, pro tento příklad použijeme můj vlastní tracker s URL udp://tracker.niflheim.club:7373/announce , tracker zde zastává funkci propojování seederů a stahujících u daného torrentu. Pak už pouze klikneme na Vytvořit torrent a uložíme torrentový soubor.

Ujistíme se, že daný torrent seedujeme a můžeme poslat .torrent soubor komukoliv komu chceme dát daná data stáhnout. Příjemce samozřejmě taktéž musí mít torrentový klient. Pokud nechceme posílat .torrent soubor, můžeme kliknout pravým tlačítkem v klientovi na daný torrent a vybrat možnost Kopírovat magnetic link, tento odkaz následně stačí poslat příjemci, ten jej otevře v prohlížeči a začne stahování, jednoduché. Občas může chvíli trvat než se odesílatel s příjemcem najde a přenos začne.

Uploadování/stahování funguje jak na vnitřní síti tak přes internet. Tedy odkaz můžete poslat kamarádovi z jiného města a ten si bez problému daný soubor stáhne. Rychlost takového přenosu samozřejmě záleží hlavně na internetovém připojení jak Vás tak příjemce.

V případě přenosu opravdu velkých dat po vnitřní síti, není nic jednoduššího než odesílací a přijímací zařízení připojit kabelem k modemu a začít přenos. V takovém případě jste limitování primárně rychlostí disků na daných zařízeních, také modemem samotným a síťovou kartou na zařízeních. Není vůbec nereálné zde tedy dosáhnout rychlosti přenosu až 125MB/s. (Pro srovnání to je např. GTA V se svými 60GB za 8 minut)

Toť vše potřebné k danému tématu, pokud máte dotaz můžete jej zanechat v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.